Karate – co to takiego?
Karate to sztuka walki stworzona na wyspie Okinawa. Początkowo jej celem była walka, jednak z biegiem lat większy nacisk położono na aspekt samorozwoju, ciągłego doskonalenia zarówno ciała, jak i charakteru.
Jak karate wpływa na nasze zdrowie?
Karate, jak każda inna aktywność fizyczna, pozwala nam zachować prawidłową wagę, kondycję, wydolność organizmu. Poza tym ćwiczenia w czasie treningu karate sprawiają, że stymulowane są mięśnie stóp, co ma zbawienny wpływ w przypadku osób z płaskostopiem, korygują też wady postawy takie jak skolioza.
Trening karate powoduje rozciągnięcie przykurczy mięśni w obrębie całego ciała. Regularne ćwiczenia korzystnie wpływają na układ krążenia, mogą obniżyć aż o 64% ryzyko zawału serca.
Technika karate przyczynia się ponadto do rozwoju: motoryki, koncentracji, koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci ruchowej, logicznego myślenia.
Korzystne działanie na nasze samopoczucie
Istotną zaletą treningu karate jest również zwiększenie
Warto wspomnieć, że karate cieszy się popularnością wśród osób niepełnosprawnych. Jest odpowiednią formą zarówno dla osób z dysfunkcjami w układzie ruchowym, jak i dla niepełnosprawnych umysłowo. Zaobserwowano także korzystny wpływ karate na osoby dotknięte autyzmem.
To tak po krótce a dogłębnie?
Karate jest sztuką samoobrony bez broni, gdzie ręce i nogi poddawane są systematycznym ćwiczeniom, polegającym na zadawaniu ciosów i kopnięć, jak też blokowaniu. Karate jest systemem ćwiczeń, gdzie karateka opanowuje w sposób mistrzowski wszelkie ruchy ciała, jak skłony, podskoki, balansowanie, ucząc się poruszać kończynami i ciałem w przód i w tył, na boki, w górę i w dół, w sposób jednolity i swobodny. Techniki karate odznaczają się dobra kontrolą, zależą od siły woli karateki i kierowane są do celu z dokładnością i spontanicznością . Nauka karate składa się z trzech części – kihon , kata i Kumite .
Ważnym jednak jest także drugi aspekt duchowy nauki karate –kształtowanie charakteru, zachowania pełnego godności i pokory, poszanowania etykiety i zasad dojo. Są one równie ważne, jak sama technika.
Poczucie odpowiedzialności, samodyscyplina są niewątpliwie podstawowymi cechami potrzebnymi w procesie wychowawczym, które skutecznie są rozwijane w trakcie ciężkiego treningu karate. Poszukując źródeł wychowawczych w dyscyplinie karate należy pamiętać, iż najwyższym celem w karate - do nie jest zwycięstwo czy porażka, lecz doskonałość ludzkiego charakteru .
Rozwój duchowy karate jest celem ostatecznym. Cele karate są ściśle związane z filozofią Zen, która zmierza do samo wyzwolenia, czyli osiągnięcia stanu nad świadomości. Nadbudowa filozoficzna jest elementem różniącym karate od innych dyscyplin sportu; wykracza ona poza naukę techniki walki, stając się metodą kształtowania osobowości. Trening karate jest staje się także treningiem charakteru, nauką stanowczości.
źródło: samuraj-luban.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz