poniedziałek, 5 września 2016

Nie samym bieganiem człowiek żyje

KarateDzieci poszły do szkoły więc i my zaczynamy kolejny sezon zajęć na dojo. Dziś rozpocząłem swój piąty rok treningu Karate-do Shotokan, tak samo jak  rozpocząłem przygodę z bieganiem. Karate to sztuka walki, która korzystnie wpływa na nasze ciało i umysł. Uprawianie karate podnosi naszą kondycję, koordynację ruchową i wydolność układu krążenia. Warto je trenować, żeby również poprawić swoje samopoczucie i nabrać pozytywnej energii. Dlaczego Karate, co nam daje i jakie płyną korzyści z trenowania tej sztuki przeczytacie poniżej. 

Karate co to takiego?


Karate to sztuka walki stworzona na wyspie Okinawa. Początkowo jej celem była walka, jednak z biegiem lat większy nacisk położono na aspekt samorozwoju, ciągłego doskonalenia zarówno ciała, jak i charakteru.

Jak karate wpływa na nasze zdrowie?


12308683_433611320163269_523866898975464857_nWielu osobom może wydawać się, że karate ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Obawiają się kontuzji, uszkodzenia ciała w trakcie kontaktu z drugim zawodnikiem. Wbrew takim opiniom karate bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm. Jeśli stosujemy się do zasad walki lub jeśli trenujemy tę sztukę rekreacyjnie, nie mamy się czego obawiać.

Karate, jak każda inna aktywność fizyczna, pozwala nam zachować prawidłową wagę, kondycję, wydolność organizmu. Poza tym ćwiczenia w czasie treningu karate sprawiają, że stymulowane są mięśnie stóp, co ma zbawienny wpływ w przypadku osób z płaskostopiem, korygują też wady postawy takie jak skolioza.

Trening karate powoduje rozciągnięcie przykurczy mięśni w obrębie całego ciała. Regularne ćwiczenia korzystnie wpływają na układ krążenia, mogą obniżyć aż o 64% ryzyko zawału serca.

Technika karate przyczynia się ponadto do rozwoju: motoryki, koncentracji, koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci ruchowej, logicznego myślenia.

Korzystne działanie na nasze samopoczucie


11427208_386601751530893_6174453726105945597_n Zajęcia karate uczą rozpoznawania oraz kontroli własnych emocji, opanowania, radzenia sobie z problemami.  Rytuały związane z karate uczą szacunku do przeciwnika, co poprzez treningi w stałej grupie rozwija współpracę między uczestnikami.

Istotną zaletą treningu karate jest również zwiększenie 73718_464638790264218_1350221816_nsamoakceptacji i pewności siebie – jest to spowodowane zarówno kontaktami z ludźmi mającymi tę samą pasję, jak i większym poczuciem bezpieczeństwa dzięki wyuczonej technice obrony w przypadku ewentualnego zagrożenia. Uprawiający ją ludzie są o wiele rzadziej narażeni na zaburzenia psychiczne i nałogi.

Warto wspomnieć, że karate cieszy się popularnością wśród osób niepełnosprawnych. Jest odpowiednią formą zarówno dla osób z dysfunkcjami w układzie ruchowym, jak i dla niepełnosprawnych umysłowo. Zaobserwowano także korzystny wpływ karate na osoby dotknięte autyzmem.

To tak po krótce a dogłębnie?



Karate jest sztuką samoobrony bez broni, gdzie ręce i nogi poddawane są systematycznym ćwiczeniom, polegającym na zadawaniu ciosów i kopnięć, jak też blokowaniu. Karate jest systemem ćwiczeń, gdzie karateka opanowuje w sposób mistrzowski wszelkie ruchy ciała, jak skłony, podskoki, balansowanie, ucząc się poruszać kończynami i ciałem w przód i w tył, na boki, w górę i w dół, w sposób jednolity i swobodny. Techniki karate odznaczają się dobra kontrolą, zależą od siły woli karateki i kierowane są do celu z dokładnością i spontanicznością . Nauka karate składa się z trzech części – kihon , kata i Kumite .

Ważnym jednak jest także drugi aspekt duchowy nauki karate –kształtowanie charakteru, zachowania pełnego godności i pokory, poszanowania etykiety i zasad dojo. Są one równie ważne, jak sama technika.

karTrening karate wyrabiając siłę wewnętrzną u ćwiczących, podwyższa ich wartość i samoocenę w podejmowaniu decyzji w różnych sytuacjach życiowych. Trening karate przynosi wszechstronne walory wychowawcze, wyrabia u ćwiczących takie cechy charakteru, które są niezbędne młodzieży szkolnej przygotowującej się krok po kroku do życia w społeczeństwie i poczucia przynależności do niego. Karate uważane jest przez wiele znawców za najlepszy system pedagogiczny świata, najlepiej technicznie i integralnie opracowany . Integruje w sobie zaplanowany i wypróbowany sposób pracy nad psychiką, emocjami, intelektem oraz nad stanem somatycznym człowieka.

Poczucie odpowiedzialności, samodyscyplina są niewątpliwie podstawowymi cechami potrzebnymi w procesie wychowawczym, które skutecznie są rozwijane w trakcie ciężkiego treningu karate. Poszukując źródeł wychowawczych w dyscyplinie karate należy pamiętać, iż najwyższym celem w karate - do nie jest zwycięstwo czy porażka, lecz doskonałość ludzkiego charakteru .



Rozwój duchowy karate jest celem ostatecznym. Cele karate są ściśle związane z filozofią Zen, która zmierza do samo wyzwolenia, czyli osiągnięcia stanu nad świadomości. Nadbudowa filozoficzna jest elementem różniącym karate od innych dyscyplin sportu; wykracza ona poza naukę techniki walki, stając się metodą kształtowania osobowości. Trening karate jest staje się także treningiem charakteru, nauką stanowczości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: samuraj-luban.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Debiut w Ultra

Od 7 lat biegam i nie pamiętam momentu by naszła mnie chęć spróbowania sił w Ultramaratonie. Do momentu gdy w październiku br zupełnie prz...