niedziela, 14 sierpnia 2016

Biegaczu koktajluj

-2BFNzDu0vDlaczego przed jak i po warto wypić koktajl owocowy? Primo jest smaczny, secundo bardzo odżywczy, tertio można przygotować w 5minut, quatro z reguły mamy podstawowe składniki w kuchni, quinto bo nasze zmęczone po biegu mięśnie potrzebują pożywienia szybko maksymalnie do 30 minut.



_20160814_155548Generalnie w internecie można znaleźć masę przepisów na koktajle czy jak kto woli smoothie. Ważne jest jednak by nie wariować i tasować owocami zbytnio bo rola ich ma znaczenie. Banan bogate źródło węglowodanów czyli generalnie jak nie szejk to wciągamy zarówno przed, w trakcie jak i po biegu. W wersji koktajlowej polecam: i tutaj przed treningowo nie ma co szaleć, po prostu banan lub dwa, zalane wodą lub mlekiem sojowym ( w smaku nie różni się zbytnio a jest zdrowsze zdecydowanie), dodać można garść migdałów, orzechów lub rodzynek. Jeśli ktoś lubi słodsze koktajle oczywiście nie sypiemy cukru tylko 1-2 łyżeczki miodu wystarczą. Dodać można także garść płatków owsianych. Przed treningowo nie ma co kombinować, jeśli chcemy przygotować się na jakieś zawody warto na 1-2 tygodnie przed biegiem zacząć pić sok z buraka - najlepszy legalny doping. Pij sok z buraków, a poprawisz swoją wydolność!

BDBGBVVju3LPo treningowo można zaszaleć i bawić się smakami i kolorami. Osobiście lubię typowy znów bananowy jak i zielony odkwaszający czyli kiwi, pietruszka, nawet pół cytryny i woda. Każdy gustuje w innych smakach, więc każdy sam będzie wiedział co miksować.  Dla mnie podstawa koktajlu to banany, kiwi, mango, mleko sojowe, miód. Do bananowego można dosypać odżywki białkowej BCAA.
przepisy z magazynbieganie.pl:

Smoothie odkwaszające


Szpinak baby 2-3 garście
Kiwi
Ogórek mały
Seler naciowy (pół łodygi)
Sok jabłkowy (1-2 szklanki) wg smaku
Ewentualnie – szczypta cukru

Dieta większości ludzi wciąż jeszcze obfituje w produkty zakwaszające nasz organizm. Aby doprowadzić do równowagi kwasowo-zasadowej organizmu należy wprowadzać do diety większą ilość produktów o dzianiu zasadotwórczym (alkalizującym). Do pokarmów wysoko zasadotwórczych (pH 8,1- 9,0) zalicza się m.in. szpinak w postaci surowej, ogórki oraz kiwi, seler również ma działanie alkalizujące ale o troszkę mniejszej mocy niż wyżej wymienione produkty.

Szpinakowe smoothie dostarczy biegaczowi dodatkowo znacznych ilości kwasu foliowego. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, nerwowego oraz rozwoju i funkcjonowania wszystkich komórek naszego ciała. Wpływa pozytywnie na układ pokarmowy, stymulując wydzielanie kwasu żołądkowego przez co procesy trawienia przebiegają dużo sprawniej.

Pektyny, których dostarczy nam ten zielony napój to dla biegacza kolejna zaleta. Są one zaliczane do grupy błonnika pokarmowego, ponieważ nie są trawione przez nasz organizm. Mają zdolność wiązania wody, pęcznienia, żelowania, przez co wpływają na utrzymanie uczucia sytości, delikatnego pobudzenia perystaltyki jelit i przy regularnej konsumpcji do obniżania tłuszczowej masy ciała.

Co jeszcze znajdzie tu biegacz? Otóż bardzo korzystne działanie selera na stawy. Zawarte w tym warzywie związki usuwają wiele toksycznych substancji powstających w trakcie przemiany materii, m.in. kwas moczowy. Ma on skłonność do przekształcania się w kryształki i odkładania w stawach, prowadząc do ich uszkadzania.


Smoothie energetyczne:


Banan
Mango
Mleko kokosowe (opcjonalnie) x 150 ml
Sok z połowy cytryny
Ugotowana kasza jaglana 1 szklanka
Woda mineralna w ilości potrzebnej do uzyskania preferowanej konsystencji


Każdy do życia potrzebuje energii, nawet jeśli tylko leży. Im więcej pracujemy, ruszamy się tym więcej energii nasz organizm się domaga. Szybkie tempo życia ale jednocześnie wysokie jakościowo zmusza nas do szukania produktów wysokoenergetycznych ale łatwych w konsumpcji i szybkich w trawieniu. Często wracając z pracy nie ma czasu na gotowanie i spożycie posiłku wysokoenergetycznego, albo na odczekanie odpowiedniego czasu od posiłku do treningu wtedy warto sobie przygotować wysokoenergetyczny napój. Forma płynna zapewnia szybsze trawienie, dodatkowe nawodnienie i szybkie dostarczenie energii.

Ten energetyczny napój dostarczy również znacznych ilości potasu, który ma decydujące znaczenie w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej oraz w napięciu mięśni. Krzem tu ukryty dla biegaczy powinien być również ważny gdyż od niego w dużej mierze zależy sprawność stawów oraz ich regeneracja po przeciążeniach i urazach. Następny składnik tego kremowego napoju to lecytyna, znana głównie jako pogromca tłuszczu. Nie każdy jednak wie, że odpowiednie spożycie lecytyny zwiększa wydolność mięśni oraz wpływa na ich szybszą regenerację. Dodatkowo wpływa pozytywnie na opanowanie i koncentrację, które to podczas startów odgrywają dość znaczącą rolę.

 

Na koniec polecę Wam blender z którego sam korzystam. Russell Hobbs Mix & Go. W sieci sklepów RTV AGD za 99zł. W zestawie mamy bazę wraz z dwoma pojemnikami do miksowania które jednocześnie pełnią rolę bidonów które zamykamy i możemy wziąć na trening czy schować do lodówki.



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Debiut w Ultra

Od 7 lat biegam i nie pamiętam momentu by naszła mnie chęć spróbowania sił w Ultramaratonie. Do momentu gdy w październiku br zupełnie prz...